TDV’nin Yardım Eli Arakanlılara Uzandı

17 Şubat 2016 Çarşamba

Kamplarda açlığa ve yoksulluğa mahkum halde yaşayan arakan müslümanlarına, uluslararası sivil toplum kuruluşları özel izinle yardım ulaştırabiliyor… Kamp dışında yaşayanlara ise yardım yapılamıyordu. Türkiye Diyanet Vakfı ise bu zorluğu aşmayı başardı ve bölgeye girip, kendi ülkelerinde mülteci durumuna düşmüş arakan müslümanlarına gıda yardımı ulaştırdı… 

Arakan müslümanları, budist rahiplerin ve Myanmar hükümetinin baskıları neticesinde kendi ülkelerinde mülteci durumuna düştü. Kimlikleri olmayan, hiçbir ülkenin vatandaşı olarak kabul edilmeyen Arakan müslümanları, temiz su kaynaklarından dahi uzak tutuldu. Arakanlıların bir kısmı kamplarda hayat mücadelesi verirken, bir kısmı da orman içindeki derme çatma yapılarda yaşamaya zorlandı.

Kamp Dışında Yaşayan 10 Bin Müslümana Gıda Yardımı Yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı, uluslararası yardım kuruluşlarının giremediği Rohingya ormanlarına girdi ve zor şartlarda varlığını sürdürmeye çalışan müslümanlara yardım elini uzattı. Vakıf, Myanmar’a götürdüğü yardımların yarısını da kamp dışında yaşayan Arakanlılara ulaştırdı. 200 aileye götürülen yardımlardan yaklaşık 10 bin kişi istifade etti.