Terörden Zarar Gören Camiler

25 Nisan 2016 Pazartesi

Her cuma günü güneydoğu’daki bir kente giden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu hafta da Diyarbakır’daydı. Sur ilçesinde, teröristlerin büyük zarar verdiği tarihi Kurşunlu Camii’ni ziyareteden Görmez, terör olaylarında 89 caminin zarar gördüğünü belirtti; bu zararların hızla giderilmeye çalışıldığını ifade etti. 

Doğu ve Güneydoğu’da kentlere büyük zarar veren teröristler camileri de hedef aldı. Son 10 ay içerisinde farklı il ve ilçelerde yüze yakın cami tahrip edildi, hatta yakıldı.

10 Ayda Çok Sayıda Cami Tahrip Edildi, Kurşunlu Camii Sembol Oldu

Geçtiğimiz aralık ayında Diyarbakır'ın sur ilçesinde pkk'lılarca gerçekleştirilen saldırı sonrası, kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa, daha çok bilinen adıyla Kurşunlu Camii’nde yangın çıkmış;çirkin olay terörün mabed masuniyeti tanımazlığının sembolü olmuştu. Bu hafta cuma’yı Diyarbakır Sur’da idrak eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kurşunlu Camii’ni de ziyaret etti. Tarihi caminin son durumu hakkında bilgi aldı. 

'Camilerimiz Yeniden Yapılacak ve Kardeşçe İbadete Devam Edeceğiz'

Görmez, terörden zarar gören camilerde restorasyon çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi; "Camimiz yara aldı tahrip oldu. Bazıları yıkılıp yeniden yapılacak. Kendi alanımıza giren 89 camimiz var. Bunların tamamını inşallah birkaç ay içerisinde çok hızlı bir şekilde bitireceğiz. Hep birlikte orada kardeşçe ibadet etmeye devam edeceğiz. Bu camimiz vakıflar genel müdürlüğümüzün himayesinde, biz de her türlü katkıya ve yardıma hazırız."