Türk-Amerikan Kültür Merkezi Açılış İçin Gün Sayıyor

5 Ağustos 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan, Amerika’daki Müslümanları aynı çatı altında buluşturmayı amaçlayan Türk-Amerikan Kültür Merkezi çok yakında açılacak. Ülkedeki ilk Türk-İslam Kültür Merkezi olacak ve bir medeniyet projesi niteliği taşıyacak yapının açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanısıra, programının uygun olması halinde, Amerikan Başkanı Obama da katılacak.

 
Amerika’da yaşayan Müslümanları buluşturacak, her kesimden insanı sosyal ve kültürel mekanlarda birleştirecek olan Türk–Amerikan Kültür Merkezi açılış için gün sayıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının büyük emek verdiği, içinde caminin de yer aldığı külliye tarzındaki yapı yakın zamanda resmen açılacak. 
 
Tamamlandığında dünyanın en büyük külliyesi olacak Maryland eyaletindeki Türk Amerikan Kültür Merkezinin çalışmalarına 2005 yılında başlandı. 60 bin dönüm arazi üzerine kurulu yapı geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı bir yapı. Bahçesi ve sosyal-kültürel donatılarıyla insanların gündelik yaşamlarına da hitap ediyor.
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar bir medeniyet projesi olarak tanımladığı merkezin Amerika’daki İslam varlığı için de büyük önem taşıdığını söyledi. Türk Amerikan Kültür Merkezinden yalnızca Müslümanlar değil, farklı inançlardan gruplar da yararlanma imkanı bulacak.
 
Kültür merkezi ilk kez Ramazan ayında Müslümanları kendi çatısı altında buluşturdu. İlk defa iftar yapıldı, teravih namazları kılındı. Müslümanlar bu mekanda ilk kez bir bayram sevinci yaşadı. Amerika’da yaşayan Müslümanlar, farklı din ve inanç grupları, sanat, edebiyat, mimari ve akademi camiasından da pek çok ismin açılışta yer alması bekleniyor.