Üç Ayrı Şehir, Üç Güzel Yarışma

5 Ağustos 2015 Çarşamba

Türkiye’nin üç ayrı noktasında üç ayrı yarışmanın final heyecanı vardı. Ağrı, Türkiye Hafızlık; Uşak, Kadın Din Görevlileri Hafızlık; Konya ise Ezanı Güzel Okuma yarışmalarının finallerine ev sahipliği yaptı. Yarışmaları takip edenler Kur’an ve ezan ziyafeti yaşadı. 

 
 
Bir yanda Kur’an aşığı hafızlar Allah’ın kelamını en iyi şekilde okumak için ter döktü. Bir yanda ezanı en güzel okumak adına tatlı bir rekabet vardı. Türkiye’nin üç şehrinde hafta sonu yarışma heyecanı yaşandı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği 12’inci Türkiye Hafızlık Yarışması'nın finali Ağrı'da yapıldı. Yarışmaya bölgelerinde Kur’an-ı Kerim’i okumada birinci olan 10 hafız katıldı. Yarışmanın amacı Kur’an-ı Kerim’i tamamen ezberleyen din görevlilerinin hafızlıklarını sürdürebilmeleri ve ezberlediklerini hiç unutmamalarına vesile olmaktı. Her biri ayrı ayrı hafızlıklarının ne kadar sağlam olduğunu jüri üyelerine gösterdi. Yarışmacılar dinleyicilere muhteşem bir Kur’an ziyafeti sundu.
 
Türkiye Ezanı Güzel Okuma yarışmasının finali ise Konya’da yapıldı. 10 ilden bölgelerinde başarılı olan din görevlileri, müminlerin namaza davet edildiği ezanı en güzel şekilde seslendirmek için mücadele etti. Her üç yarışmanın da sonunda dereceye girenler ödüllendirildi.