Türk Kızılayı’na Aşçı Yetiştiriyor

17 Ocak 2018 Çarşamba

Aşçı Nilgün Ulaşır, önce köşk’te devlet adamlarını ağırladı, ardından Türk Kızılay’ında öğretmen ihtiyacı olduğunu duyunca buraya koştu ve gençlerle sığınmacı kadınları eğitmeye başladı.

Mesleğe 17 yaşındayken çok küçük mutfaklarda başladı, ancak adım adım ilerleyip çok büyük mutfaklarda maharetlerini sergileme ve mesleğin inceliklerini öğrenme fırsatı buldu.  Ulaşır, cumhurbaşkanı ve ziyarete gelen devlet adamlarına hem Türk mutfağının hem de farklı ülkelerin lezzetlerini sunarken büyük tecrübe kazandı. 

Önce Devlet Adamlarına Yemek Pişirdi, Şimdi Türk Kızılayı’na Aşçı Yetiştiriyor

Yoğun tempo sırasında lösemi hastası olduğunu öğrenen ulaşır, tedavi için mesleğine bir süre ara verdikten sonra yeniden mutfağa girdi.  Ancak bu kez başka bir görev bekliyordu onu. Türk Kızılayı’nda öğretmen ihtiyacı olduğunu duydu. Aşçılık mesleğinin zirvesi olan Köşk’ün mutfağını bıraktı, Kızılay’ın mutfağına koştu. 

Sadece ülke içinde günde 20 milyon kap yemekle vatandaşa hizmet veren Türk Kızılayı’na öğrenci yetiştirmek için kolları sıvadı. Mutfağı kurmak aylarını aldı. Ardından ise eğitimlere başladı. Türk Kızılayı’nın aşçı yetiştirmek için açtığı mutfak atölyesindeki öğrencileri arasında Suriye, Irak ve Afganistanlı kadınlar da bulunuyor. Burada hem eğitim veriyor hem de uygulama yaptırıyor.