Türkiye Diyanet Vakfından Türkistan’a Dev Eser

17 Nisan 2015 Cuma

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Hoca Ahmet Yesevi Camii, dualarla ibadete açıldı.

Türkistan’da büyük mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin bulunduğu alana yaptırılan cami ve külliyenin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yaptığı dua ile açılan camide daha sonra Cuma namazı kılındı. 

Türk – Kazak kardeşliğini yansıtıyor

Bütün finansmanı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanan cami ve külliye, Türk-Kazak kardeşliğini yansıtan bir dekorasyon konseptiyle inşa edildi. Orta Asya’daki cami ve kubbe mimarisine sadık kalınarak yapılan cami ve külliyede, kütüphane, aşevi, çok amaçlı salonlar, yemekhane, kafeterya, imam-müezzin odaları, sınıflar gibi birçok hizmet alanı bulunuyor.

Hoca Ahmet Yesevî Camii, çevre düzenlemesiyle birlikte 20 bin metrekare alana sahip ve kapalı alanlarda yaklaşık 3 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.

Açılışa ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kazakistan Diyanet İşleri Başkanı Yercan Hacı Mayamirov, Türkiye Diyanet Vakfı 2. Başkanı Mazhar Bilgin, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Öner Burhan Tüzel, TDV Genel Müdür Yardımcısı Yasin Uğraş, Türkiye’den gelen işadamları, iki ülke yetkilileri ve din görevlileri katıldı.