Türkiye Yaraları Sarıyor

18 Şubat 2016 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın şimdi yaraları sarma zamanı kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. Kayseri’de toplanan yardımlar da tır’larla bölgeye gönderildi. Diyanet camiasının başlattığı seferberliği farklı yardım faaliyetlerine de öncü oldu. İstanbul’da gençler, Sivas’ta ise dört ayrı köy bir araya gelerek Bayırbucak Türkmenlerine yardım topladı.

Kayseri'den Bayırbucak Türkmenlerine 4 tırlık Yardım Gönderildi

Diyanet’in “şimdi yaraları sarma zamanı” çağrısı milletin hayırseverliğine aracı olmaya devam ediyor. Kayseri müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi, Bayırbucak Türkmenleri için 4 tır dolusu ihtiyaç maddesi gönderdi. 

İstanbul’da Gençler 2 tır Dolusu Yardım Topladı

İstanbul Bağcılar’da da benzer görüntüler vardı. Belediye gençlik ve öğrenci meclisi üyesi yardımsever gençler, ailelerinin ve esnafların da yardımıyla 2 tır’lık yardım malzemesi topladı. Bakliyat, temizlik, çocuk-yetişkin giysisi ile battaniyeden oluşan yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Türkmenlere ulaştırılmak üzere Hatay’ın Reyhanlı ilçesine uğurlandı.

Sivas’taki Dört Köyden İmece Usulü Yardım Toplandı

Sivas’ta ise merkeze bağlı 4 köyün halkı imece usulü bir yardıma imza attı. Güney, Karalar, Çongar ve Gazibey köyü sakinleri kendi aralarında üç gün içerisinde topladıkları un, şeker, makarna, patates ve giyecekten oluşan yardım malzemelerini Türkmenlerin kaldığı bölgeye gönderdi.

Batman’da bölge toplantısı gerçekleştiren Türk Kızılayı da, suriyeli mülteciler ve terör mağduru vatandaşların yanında olduklarını vurguladı.

"İhtiyaç sahibi mültecilerimize Kızılay kart aracılığıyla yaklaşık 200 bin suriyeli kardeşimize şimdiye kadar 300 milyon liranın üzerinde bir maddi yardım sağladık. Diyarbakırdan Mardine Silopiye Cizreye bu bölgelerdeki bütün ihtiyaç sahiplerine şubelerimiz aracılığıyla ulaştık. Evlerini ziyaret ettik o insanları tespit ettik ve onlara yönelik tedarikleri gerçekleştirdik.