Türkiye’nin Suriyeli Çocuklara Eğitim Desteği

25 Aralık 2015 Cuma

2 milyon Suriyeliye kucağını açan Türkiye 300 bin Suriyeli çocuğun eğitimlerini de üstlenmiş durumda… Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre yıl sonunda bu sayı 450 bine ulaşacak. Ancak hedefte 620 bin Suriyelinin eğitime dahil edilmesi var…

300 Bin Çocuk Okula Başladı, Hedefte 620 Bin Suriyelinin Eğitime Dahil Edilmesi Var

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelerin çocukları umut dolu bir geleceğe hazırlanıyor. Sığınmacılar için her türlü mücadeleyi gösteren Türkiye, şimdiye kadar 300 bin Suriyeli çocuğu eğitim hayatına kazandırdı.

Türkiye Dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumunda… 2 milyon Suriyeli sığınmacının 650 binini çocuklar oluşturuyor. Bunlardan 300 bini Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle okul hayatına başladı.

Göç idaresinin verilerine göre 620 bin Suriyeli çocuğun okullu olması gerekiyor. Suriyelilerin eğitiminden Milli Eğitim Bakanlığı sorumlu. Bakanlık da bu sayıya ulaşmak için yoğun çaba gösteriyor; "Biz kaybedilecek hiçbir çocuğun olmadığına inanıyoruzbunlar bizim misafirlerimizdir ama bunların hem ulusal bazda uluslararsı hukukta pekçok hakları var eğitimle ilgili biz bu duylarlılıkla bu vicdanı sorumlulukla kalpten gelen sorumlulukla kardeşlik duygusuyla bu çocukların tamamını okullara daphil etmek istiyoruz."

Suriyeli öğrenciler için 9 üniversitede kontenjan ayrıldı… liseden mezun olan öğrenciler diploma puanlarına göre bu okullarda üniversite hayatına da başlayabiliyor. Bu arada Türkiye’de eğitim gören 300 bin Suriyeli çocuğun bir kısmına Türkiye Diyanet Vakfı kucak açtı. Şu an itibariyle vakfın burs ve yurt imkanlarıyla 12 bin öğrenci ücretsiz olarak eğitim görüyor.