Asım’ın Nesli Akif’i Unutmadı

28 Aralık 2015 Pazartesi

İstiklal marşımızın yazarı, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 79. Yılında anıldı. Törenlerde ölümsüz eserleri öğrenciler tarafından seslendirildi. 

İslam ve İstiklal Şairi Akif Vefatının 79. Yıldönümünde Dualarla Anıldı

İslam ve İstiklal şairi mehmet akif ersoy, 27 aralık 1936’da istanbul’da hayata gözlerini yummuştu. Akif, vefatının 79’uncu yıldönümünde edirnekapı şehitliği’ndeki kabri başında anıldı.

Akif’in kabrine çelenk koyuldu, dünyanın farklı köşelerinden gelen öğrenciler Kur’an-ı Kerim okudu, milli şairin şiirlerini seslendirdi.

Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem şiirini de belki o zamanki farklı sebepler için yazmıştır şu anda da bu şiirinin bu zamana nasıl uygun olduğu belli oluyor. Suriyede Bayırbucak Türkmenlerine Rusya'nın saldırısı veyahut İsrailin Gazzeye saldırışları gibi bir çok zulmü Türkiyenin karşı durduğu mazlumlara karşı çıktığı bu zamanda da görüşmüştür. 

Akif’in istiklal marşı’nı yazdığıankara Taceddin Dergahı’ndaki evinin benzerinin inşa edildiği Bağcılar’da da bir anma töreni vardı. Bir grup öğrenci, işaret diliyle İstiklal marşı’nı, bir grup öğrenci ise bülbül şiirini okudu. 

Öğrenciler Ersoy’un hayatını konu alan bir gösteri de yaptı…