Diyanet İşleri Başkanı Görmez İran’da

28 Aralık 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğum yıldönümü münasebetiyle her yıl kutlanan vahdet haftası kapsamında, İran’da düzenlenen konferansa katıldı. Ümmet için birlik mesajları veren Görmez, "dökülen kanın sünnisi, şiisi olmaz” diye konuştu. 

Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Birliği tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Vahdet Konferansı’ İran’ın başkenti Tahran'da gerçekleştirildi. Konferansa Diyanet İşleri Başkanı Mehmet görmez de katıldı. Çok sayıda Sünni ve Şii din adamının yeraldığı oturumda Görmez, dikkat çekici bir konuşma yaptı;

Dökülen Kan Müslüman Kanı Olduktan Sonra Sünni, Şii Ne Fark Eder?

"Yetmedi mi bunca akan kan, yetmedi mi bunca işkence ve musibetler! Çıkalım salonlarımızdan, çıkalım havzalarımızdan, çıkalım camilerimizden, tekkelerimizden. Kalemlerimizi, zihinlerimizi, kalplerimizi, gönüllerimizi devreye sokalım. Ümmetin ocağı yanıyor, ümmetin diyarında ateşler yükseliyor. Bu fitneyi söndürmemiz gerekiyor. Akan kan müslüman kanı! Dökülen kan müslüman kanı olduktan sonra Sünni olmuş Şii olmuş ne fark eder? Kanın sünni’sişii’si olur mu?"

Bu yıl 29. Kez düzenlenen konferansa, Türkiye’den katılan ilk Diyanet İşleri Başkanı oldu, Görmez… İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve bakanların da katıldığı konferanstaki konuşmasında, “Kerbela bugün Suriye’de tekrarlanıyor” dedi, Suriye rejiminin destekçilerini eleştirdi.

"Kendilerinden olmayan herkesi tekfir ederek ötekileştiren anlayış, islam dünyasının kalbine bir hançer gibi saplanmış durumda. Öyle ki bugün Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Yemen’de, Nijerya’da ve İslam Coğrafyasının diğer köşelerinde çatışmaların, Allahüekber nidalarıyla intihar saldırılarının, masum kız çocuklarını kaçırmaların, camileri bombalamaların sonunun nasıl olabileceğini tahmin edememekteyiz. Şehitlerin kanı sarık ve cübbelerimize sıçradı. Kerbela bugün Suriye'de tekrarlanıyor. Hiçbir strateji, müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli değildir."

Görmez, İran Hac Kurumu ile Kültür ve İslami İrşad Bakanlarıyla Görüştü

Görmez, konferansın yanı sıra Tahran’da çeşitli temaslardada bulundu. İlk olarak İran Hac ve Ziyaret Kurumu Rehberlik Makamı Temsilcisi Gazi Asger’i ziyaret etti. Geçtiğimiz hac döneminde yaşanan kazalarda hayatını kaybeden İran vatandaşları için taziyelerini dile getirdi; “yaşanan facialardan çıkarılması gereken dersler var” dedi. 

Görmez, iran kültür ve islami irşad bakanı dr. Ali cenneti ile de bir araya geldi.  Diyanet işleri başkanı görmez, 30 aralık çarşamba günü yurda dönecek.