Necip Fazıl Ödülleri

28 Aralık 2015 Pazartesi

Geleneksel hale getirilen Necip Fazıl ödülleri sahiplerini buldu. Dün akşam düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eerdoğan’ın da katıldığı ödül töreninde 5 ayrı kategori’deki yazar kürsüye çağrıldı. Necip Fazıl ödülüne layık görülen Rasim Özdenören ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı.

İkinci Necip Fazıl Ödülleri,  töreni Haliç Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Törene fikir ve edebiyat dünyasından çoksayıda ismin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı, Erdoğan konuşmasında, edebiyatın medeniyet inşasındaki önemine değindi. 

Bizim medeniyetimiz esasen bir söz ve yazı medeniyetidir. Tarih boyunca kurduğumuz büyük devletlerin arkasında akil devlet adamları basiretli siyasetçiler kadar mütefekkirler alimler de vardır. 

Erdoğan: Necip Fazıl İhtilal İçinde Bir İhtilaldir

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ödül törenine ismini veren Necip Fazıl Kısakürek’i şu sözlerle anlattı; "Necip Fazıl ihtilal içinde bir ihtilal bir direniş olarak ortaya çıkar. Allah ve ahlak demenin yasak olduğu yıllarda kendini iman ve islam atlası ile bir nevi ilmihal, çöle inen nur ile siyer yazmak zorunda hissetmiştir."

Necip Fazıl saygı ödülüne layık görülen Rasim Özdenören ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı. Erdoğan, ödül töreni sırasında yazar Nuri Pakdil'i de sahneye çağırdı. Törende hikaye alanında Sibel Eraslan, fikir-araştırma alanında İlhan Kutluer, tercüme’de Senail Özkan ve Şiir dalında da Cevdet Karal ödül alan isimler oldu.