Ülkemizin Dört Bir Köşesinde İftar Sofraları Kuruldu

18 Mayıs 2018 Cuma

Bir yanda gözümüz ve gönlümüz Filistinde olan bitenlerde ve bir yandan da Ramazan coşkusunu yaşamaya çalışıyoruz. Ülkemizin dört bir köşesinden iftar sofralarının heyecanına bakalım şimdi.

Ramazan ayının ilk iftar ezanıyla birlikte sofralar şenlendi. Saatler öncesinden başlayan hazırlıkların ardından, Besmeleyle; sünnet gereği; hurma, su ve zeytinle açıldı iftarlar. Bu muhteşem manzara İstanbul’da Sultanahmet Meydanın'da yaşandı. İftar yemeği meydana kurulan masalarda yendi. Bu görüntülerse Hakkari’de sınırın sıfır noktasında mehmetçiğin iftar sofrasından. 2bin 400 rakımlı Balkaya dağlarında kahramanlar, bir yandan iftar yaparken, vatan nöbetini de aksatmadan görevlerini sürdürdüler.

24 Nisan depreminde evleri hasar gören Adıyamanlılar ilk iftarı kaldıkları konteyner kentlerde karşıladılar. Ukraynadan getirilerek Erzincan’ın üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska türkleri de ilk kez öz vatanlarında ramazan yaşamanın sevincini yaşadılar. Aralarında türkmenlerin de bulunduğu Suriyeli göçmenler, Ramazanın ilk iftarını Hatay ve Kiliste konteyner kentlerde açtılar. Her ne kadar Türkiye için ikinci vatanımız deseler de, vatan özlemleri başkaydı.

Türkiye’nin bir başka köşesi  Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yine bir gelenek olan iftar topu, teknolojiye yenilmiş görünüyor. Zira, kurusıkı top yerine ses bombasıyla oruç açılıyor.