Uluslararası İmam Hatip Liselerine İlgi Büyüyor

27 Kasım 2015 Cuma
Uluslararası İmam Hatip Liselerinde eğitim öğretim yılının heyecanı bir başka yaşanıyor. Konya’daki Mevlana İmam Hatip Lisesi öğrencileri bir yandan islami ilimler, bir yandan beşeri ilimlerde eğitim görürken diğer taraftan da hafızlıklarını tamamlıyorlar. Uluslararası İmam Hatip programından şimdiye kadar 700’e yakın öğrenci mezun oldu.

Konya'daki 49 Ülkeden 95 İHL Öğrencisine Hafızlık Eğitimi Veriliyor

Türkiye Diyanet Vakfı’nın desteğiyle 2006 yılında hayata geçirilen Uluslararası İmam Hatip Liseleri programına ilgi her geçen yıl büyüyor.
Bu görüntüler Konya Uluslararası Selçuklu Mevlana İmam Hatip Lisesinden… Selçuklu Mevlana İmam Hatip Lisesi'nde, Pakistan'dan Senegal'e, Yemen'den Etiyopya'ya 49 ülkeden 95 öğrenci, hafızlık eğitimi görüyor.
 
Sabah namazından sonra öğrenciler Kur’an-ı Kerim hıfzederek hafız olmaya çalışıyorlar. Senegal'den 3 yıl önce gelen Muhammed Niang Kur'an-ı Kerim'i unutmamak için her sabah derslere katıldığını belirtti; "Hafızlığa Senegal'de başladım. Türkiye'ye gelirken ezberim iyi değildi, şimdi çok daha iyi okuyorum. bu program sağlandığı için çok memnunum."
 
Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu’daki ülkelerden yüzlerce öğrenci programdan faydalanabilmek için başvuruyor. Mülakatlar sonucu seçilen öğrenciler, Uluslararası İmam Hatip Liselerinde eğitim görmek üzere Türkiye’ye getiriliyor. İstanbul’da iki, Kayseri ve Konya’da birer olmak üzere Türkiye’de, toplamda 4 Uluslararası İmam Hatip Lisesi bulunuyor. Öğrenciler bu okullarda başta dini bilgiler olmak üzere birçok alanda eğitim görüyor.
 
Şu an itibariyle programda bin 216 öğrenci Türkiye'de eğitim görüyor. Okullardan bugüne kadar 686 öğrenci de mezun oldu. Yabancı öğrencilerin eğitim masraflarının tamamını Türkiye Diyanet Vakfı karşılıyor.