Organları Beş Kişiye Umut Oldu

27 Kasım 2015 Cuma
Yeterli değil, fakat ülkemizde organ bağışı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Son haber Bursa’dan geldi. Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki genç kadının tüm organları, hayata tutunmaya çalışan 5 ayrı hasta için bağışlandı. 

Ailesi Beyin Ölümü Gerçekleşen 19 Yaşındaki Kızlarının Organlarını Bağışladı

Beyin ölümü gerçekleşti, ailesi organlarını bağışladı. Gencecik yaşta hayattan kopan hasta, 5 kişinin yaşamına umut oldu. Bursa’da yaşanan kaza sonucu Çekirge Devlet Hastanesinde tedavi görüyordu genç kadın. Beyin ölümü gerçekleşince doktorlar ailesini organ bağışı için ikna etti. Hastanın organları Bursa, Çanakkale ve Malatya'ya gönderildi. O organlar 5 ayrı hastayı hayata bağlayacak.
 
"Sabahtan itibaren organlar yeni sahiplerine takılmaya başlayacak ve en az 3 kişi hayata ve iki kişi de ışığa kavuşacak. Karaciğer malatyaya gidecek çok acil çağrımız var böbreklerden biri Balıkesir Üniversitesine gidecek birisi burada takılacak Bursada. Türkiye’de binlerce kişi organ nakli umuduyla yaşıyor. Ancak bağış sayısı çok az. Bu sayıyı artırmak ve yeni hayatlara umut olabilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı da Sağlık Bakanlığı ile bir protokol yapmıştı.
 
Başkanlık organ bağışını candan cana yapılan en büyük sadaka olarak nitelendiriyor.