Yahya Öğretmen 1174 Kan Davasını Bitirdi

16 Mart 2017 Perşembe

‘’İyilik her kalbi açacak tek anahtardır’’ sloganıyla yola çıktı. Diyarbakır ve çevresinde bin 174 kan davasını barış ve itidalle sonuçlandırdı. Sosyal bilgiler öğretmeni olan Yahya Kamçı iyilik için yaktığı meşale nedeniyle uluslararası iyilik ödüllerine layık görüldü. 

Yahya Kamçı Diyarbakırlı 17 yıllık sosyal bilgiler öğretmeni. Barışın her yere hakim olduğu bir dünya hayal ediyor ve ekliyor. ‘’ İyilik her kalbi açacak tek anahtardır.”

Yahya öğretmen Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen uluslararası iyilik ödüllerinde, bu yıl iyiliğe yapığı katkı nedeniyle ödüllendirildi.

Diyarbakır’da ve çevre illerde barışın itidalin hâkim olması için bin 174 kan davasının da arabuluculuk yaparak iyiliğe büyük bir katkı sağladı.

“Bölgenin barış babası olarak bilinen Sait Özşanlı vardı. Onu ziyaret ettim dedi ki sen bana takılsana Sait amca ne yapacağım. Yani bana de ki işte aileleri barıştıracağız sen benim yanımda ol. Tam 15 yıl önce biraz daha gençtik tamam dedim gittim ilk barışımız Diyarbakır’ın Lice ilçesinde oldu.”

Yahya öğretmen kan davalarını nasıl sona erdirdiği hakkında açıklamalarda bulundu.

“Ufak komisyonlar kurduk aileleri ziyaret ediyoruz. Bu aileler üzerinde kimler etkilidir, o aileleri ikna edebilecek kimler var, onları buluyorduk. Bir kanaat önderi olabilir, bir din âlimi olabilir, bölgenin aile reislerinden birisi olabilir yada amirlerden biriside olabilir. Aile kimi kıramayacaksa gidip onu bulup getiriyorduk.”

Yahya Kamçı elinden geldiğince barışı ve huzuru tesis etmek için çalışmalarına devam edeceğini söylüyor.