Yanlış İslam Anlayışları Egemen Kılınmak İsteniyor

10 Haziran 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Afrika’daki Müslümanlarla ilişkilerin önemli ölçüde gerilediğini, bu durumu düzeltmek adına son yıllarda büyük bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Görmez, bu açıklamaları Kongo’dan gelen misafirlerini ağırladığı görüşme sırasında yaptı. İslam Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Yusuf Eddie Serge Nolu Ndzila ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Afrika’daki Müslümanlarla uzun süre ilişkilerin kesilmiş olmasının üzüntü verici olduğunu kaydeden Başkan Görmez, son yıllarda bu gecikmişlikleri telafi etme çabası içerisinde olduklarını söyledi.  

Afrika Müslümanlarının tarih boyunca karşı karşıya kaldığı sorunları da hatırlatan Başkan Görmez, şöyle konuştu: “En büyük sorun, sömürgeler; en kötüsü de sömürgelerin misyonerlik faaliyetleri. Son yıllarda Afrika Müslümanlığının karşı karşıya kaldığı diğer bir tehlike de yanlış İslam anlayışlarının bu topraklara egemen kılınmaya çalışılmasıdır.”

Kongo İslam Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Ndzila da din eğitimi alanında Türkiye ve Diyanet’in tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Kongo heyeti görüşmenin ardından Diyanet Televizyonu stüdyolarını da gezdi. Televizyonun çalışmaları hakkında bilgi alan heyet, Diyanet Haber’in sorularını da cevapladı.