Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hizmete Açıldı

29 Ağustos 2016 Pazartesi
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hizmete Açıldı

Dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılış ardından İstanbullular köprüye akın etti. Görsel bir şölen eşliğinde köprüden geçenler hatıra fotğrafı çektirdi. Köprüden geçişler 31 Ağustos’a kadar ücretsiz olacak. 

İstanbullular Akşam Saatlerinde Dünyanın En Geniş Köprüsüne Akın Etti

Açılışın ardından istanbullular Yavuz Sultan Selim köprüsü’ne akın etti. Havanın kararmasının ardından Türk Bayrağı rengine bürünen ve ışıklarla ayaklarına ay-yıldız figürü yansıtılan Yavuz Sultan Selim köprüsü, görsel bir şölen oluşturdu. Köprüyü görmek ve araçlarıyla buradan geçmek isteyen çok sayıda vatandaş da garipçe'ye geldi.hizmete giren köprüden geçen vatandaşların araçlarını park ederek fotoğraf çekip manzarayı seyrettiği görüldü.

Kimi özçekim yaptı, kimi dünyanın sayılı bir köprüleri arasına giren bu yapıyı korna ve slakson sesleriyle kutladı. Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen Yavuz Sultan Köprüsü, dünyanın en geniş köprüsü unvanını aldı. Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kıracak. Bin 408 metre açıklığa sahip ve toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan köprü, bu özelliğiyle de "üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü" unvanını da aldı. 

Yavuz Sultan Selim köprüsü 3 milyar dolara mal oldu. Köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi olacak. Köprünün hizmete girmesiyle ağır vasıtaların geçişi artık Fatih Sultan Mehmet köprüsü yerine Yavuz Sultan Selim köprüsü üzerinden gerçekleşecek.