Fırat Kalkanı Harekatı’nın Altıncı Günü

29 Ağustos 2016 Pazartesi
Fırat Kalkanı Harekatı’nın Altıncı Günü

Fırat Kalkanı’nda altıncı günde cerablus’ta çatışma yok, sükunet var. Daeş’in arkasında bıraktığı mayınlı tuzaklar bir bir etkisiz hale getirilirken AFAD ve KIZILAY gibi yardım kuruluşları çalışmalarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınırdaki teyakkuz durumu sürüyor. Cerablus’un güneyinde ise türk askerleri terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG militanlarıyla karşı karşıya geldi.

Cerabluslular Evlerine Kavuşmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Suriye'nin halep kentine bağlı Cerablus bölgesinde daeş başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek Türkiye'nin sınır güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 ağustos'ta başlatılan operasyon 6'ıncı gününe girdi. Operasyon öncesi güvenlik gerekçesiyle karkamış ilçesinin dışına çıkarılan vatandaşlar, evlerine dönmenin mutluluğunu yaşarken, esnaf da iş yerlerini açıp alış verişe başladı.

Sınıra yakın soylu bölgesinde ise AFAD, Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Zaman zaman ambulanslar, sınır hattına doğru ilerliyor. Öte yandan sınırın türkiye tarafında tank ve zırhlı personel taşıyıcılar bekleyişini sürdürüyor. Suriye topraklarında ise Daeş tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerince ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarınca kontrollü şekilde etkisiz hale getiriliyor.

Cerablus’un güneyinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgedeki unsurları ve Özgür Suriye Ordusu terör örgütü YPG militanlarıyla karşı karşıya geldi. YPG’ye ait bazı hedefler obüslerle vuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri kaynakları YPG’nin tavrına göre bölgeye zırhlı araçları sevkedebileceğini açıkladı.