Yeryüzünde İyiliği Egemen Kılmak İçin Mücadele Etmeliyiz

31 Mart 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, dünyada son yıllarda yaşanan acıların insanlığın vicdanını nasıl kaybettiğini gösterdiğini söyledi. “Diyanet bu milletin vicdanıdır” diyen Başkan Görmez, din görevlilerinin üzerindeki büyük sorumluluğa dikkat çekti.

 

 


Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Mersin’de din görevlilerine seslendi. İslam dünyasında yaşanan acılara değinen Başkan Görmez, “Mısır'da, Yemen'de, Libya'da, Lübnan'da yani İslam coğrafyasının tamamından kan akıyor ve ateş yükseliyor.” dedi. İslam dünyasında bugün çok büyük acılar yaşandığını dile getiren Başkan Görmez, “Bu hadiseler insanoğlunun kendi mecrasından çıkınca, vicdanını ve merhametini kaybedince ne kadar vahşi olabileceğini bir kez daha göstermesi bakımından son derece önemlidir” diye konuştu. 

Konuşmasında din görevlilerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığının toplumsal rolüne de değinen Başkan Görmez, “Diyanet teşkilatı, bu milletin vicdanıdır. En küçük bir köyde, en ücra bir köşede herhangi bir kardeşimizin parmağına bir diken battığında Diyanet görevlisi 120 bin personel, bu müessesede çalışan bütün hocalarımız o dikeni kendi yüreklerine batmış gibi hisseder, etmek zorundadır.” diye konuştu. Başkan Görmez, “İyiliği egemen kılmak için mücadele etmeliyiz” mesajı verdi:“Yeryüzünde hayrı, iyiliği egemen kılmak için daha neler yapmamız gerekiyor, bunların üzerinde çokça çalışmamız gerekiyor. Yaptığımız her iş, her birimize büyük bir emanettir. Hele hele Diyanet İşlerinde üstlendiğimiz emanet çok daha farklıdır. Her idari görev ateşten gömlektir ama Diyanet görevi ateşten cübbedir. Gömlek vücudun yarısını yakar fakat cübbe tamamını yakar. Her birimiz bunun üzerinde düşünmek zorundayız. ‘İmam’ sıradan bir kelime değildir. İmamlık, müezzinlik ve bu kurumda üstlendiğimiz bütün görevlerin her biri büyük birer mesuliyettir.