Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Eren, 'İyilik Vakti'ne konuk oldu...

29 Ocak 2021 Cuma
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Eren, 'İyilik Vakti'ne konuk oldu...

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Eren, "İyilik Vakti"ne konuk oldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının iylik faaliyetlerinin ele alındığı "İyilik Vakti" programına bu hafta Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren konuk oldu.

Programda, "İyilik nedir?" sorusuna cevap veren Eren, şu ifadeleri kullandı:

"İyilik, aslında fıtratımızın gereğini yapmaktır. Yaratılış gereği biz ‘iyi’ yaratıldık. Ahsen-i takvim üzerine bizi Rabbimiz dünyaya gönderdi. Bu kapsamda, iyilik aynı zamanda bir olma, eyleme halidir. Biz, fıtratımız gereği iyiyiz. İyi olmak, iyilik yapmak durumundayız. İyiliği de çoğaltmalıyız. ‘İyilik, insanın kendi özündeki cevheri keşfetmenin adı’ diyebiliriz. Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun."

Türkiye Diyanet Vakfının İdlib'de yaptığı çalışmalara değinilen programda, programın daimi konuğu TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, TDV gönüllüsü sanatçılar ve Milli Basketbolcu Furkan Aldemir ile birlikte gittiği İdlib'deki yardım çalışmalarına ilişkin, "İyilik yapmaya, alışkın bir milletiz. Gittiğimizde gıda ve kışı sorunsuz geçirebilmeleri için gerekli ihtiyaç malzemelerini temin ettik. Şunun için çok seviniyorum. Ülkemizin, bir derdi var iyilik hususunda. Bir derdi olduğu için kurumlar kuruyor. Şimdi, YTB diye bir kurum kurmuşsunuz. Çünkü bir derdiniz var. Dünya'ya iyiliğin neden ve niçin yapılması gerektiğini, ortaya koyuyoruz." sözlerini kullandı.

Programda, YTB'nin yurtdışındaki çalışmalarına değinen Eren ise "YTB, Nasıl ve Neden kuruldu?" sorusuna şu sözlerle cevap verdi:

"1960'lardan sonra başta Almanya olmak üzere Avrupa'ya çalışma için iş gücü kapsamında giden vatandaşlarımız var. Emek yoğun işlerde; madenlerde, fabrikalarda çalışmak için giden vatandaşlarımız var. Bu insanlarımızın Türkiye'ye hep faydaları olmuş. Zor şartlar altında, Türkiye’nin her zaman yanında olmaya çalışmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu kurumu kurarak,  ‘Kurumsal olarak bir yapı maarifetiyle ben bir kurumu kuruyorum ve Avrupa'daki insanların yanında olduğumu gösteriyorum, devlet olarak.’ dedi. Bizim kuruluş olarak amacımız, başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan 5 milyon Dünya'da yaşayan 7 milyon vatandaşımızın sorunlarıyla ilgilenmek. Bunlara çözümler üretmek, gençlerimizin tarihini, kültürünü, dilini muhafazasına yönelik çabalarda bulunmak. Yine bulundukları ülkelerdeki statülerinin yükseltilmesini sağlamak. Birinci amacımız bu."

Programda,  "'Türkiye mezunları programı' nedir?" "YTB'nin yurt dışından gelen öğrencilere Türkçe öğretimindeki rolü nedir?" gibi sorulara da cevap verildi. 

"İyilik Vakti" her Salı saat 21.30'da Aykut Burak Şimşek'in sunumuyla Diyanet TV'de...