621 Yıllık 'Kurra Hafızlık' Geleneğini Yaşatıyorlar

28 Mart 2016 Pazartesi

Anadolu’da 621 yıl önce başlayan ve hafızlığın en üst makamı olan Kurra Hafızlık geleneği İzmir’de devam ediyor. İzmir Müftülüğü’nün düzenlediği aşere takrib kursunda 11 imam ve müezzin kayyım 3 yıllık uzun bir eğitime başladı. Kursun sonunda Kurra Hafız olanlar yüce kitabımızı 12 ayrı kıraat ilminde okuyabilecek.

İzmir’de 11 İmam Hatip Kurra Hafız Olabilmek İçin Çalışıyor

Onlar İzmir’de görev yapan hafız İmam Hatipler… Her biri kurra hafız olabilmek için çalışıyor. Kurra hafızlık, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i 12 ayrı kıraat ilmiyle ezberleme, okuma ve anlamada en üst dereceye çıkmak anlamına geliyor. İzmir Müftülüğü de Anadolu’da 621 yıl önce başlatılan bu geleneği devam ettirmek için aşere takrib kursu başlattı.

"Bu arkadaşlarımız bu kursu bitirdiği zamanbu alanda rehber öğretici olacaklar tabii ki bunun da sınavı var. O sınavı kazandıkları taktirde bu ilmi sonraki nesillere aktarmada bir misyon üstlenecekler.Bu anlamda da geleneği yaşatmış olacaklar. Kursta her gün Kur’an-ı Kerim sesleri yankılanıyor. Hafız İmam Hatipler Kuranı Kerim ilmini en iyi şekilde öğrenebilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek için yoğun çaba gösteriyor.

Onlar bu özel ve anlamlı eğitime 3 yıl boyunca devam edecekler. Sonunda da sınavı kazananlar kurra hafız olacaklar.