Güneydoğu’daki Terör Operasyonları

25 Mart 2016 Cuma

Nusaybin’de 3 Asker, Şırnak’ta 1 Polis Şehit Düştü, 12 Güvenlik Görevlisi de Yaralandı

Güneydoğu’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sürüyor. Mardin Nusaybin’de iki ayrı saldırıda 3 asker şehit oldu, 9 güvenlik görevlisi de yaralandı. Şırnak’ta ise terör saldırısı sonucu 1 polis şehit düştü, 2’si ağır 3 polis de yaralandı. Operasyonlarda 10 terörist etkisiz hale getirildi.

Acı haber Mardin’in Nusaybin ilçesinden geldi. Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sırasında, sabah saatlerinde teröristlerin tuzakladığı patlayıcı infilak etti. Saldırıda 1 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

Nusaybin’de ikinci bir saldırı öğle saatlerinde gerçekleşti. Yine aynı şekilde tuzaklanan patlayıcının infilak etmesiyle bu defa 2 asker şehit düştü, 5 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Şırnak’ta da güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 özel harekat polisi şehit oldu, 2’si ağır 3 polis de yaralandı.

Bu arada Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde önceki gün şehit düşen özel harekat polisi Yasin Boran da bugün son yolculuğuna uğurlandı. Şehit polis için Kocatepe Camii'nde tören düzenlendi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu katıldı.

Mardin ve Şırnak’ta 10 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Öte yandan terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar kararlılıkla sürüyor. Mardin ve Şırnak'ta bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda 10 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütüne bir darbe de Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde verildi. Operasyonlar sırasında güvenlik güçleri teröristlerce bomba imalathanesi olarak kullanıldığı tespit edilen eve operasyon düzenlendi. İçeride çok sayıda patlayıcı ele geçirildi. Bomba imha uzmanları PKK’nın cephaneliğini imha ederek büyük bir faciayı da önledi.

Türk F-16’ları Kuzey Irak’taki PKK Kamplarını Vurdu

Türk jetleri Irak'ın kuzeyindeki terörist hedeflere de hava harekatı düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetlerince, bölücü terör örgütünün Hakurk, Haftanin, Avaşin ve Basyan kamplarındaki mühimmat deposu ve sığınakların bulunduğu 11 hedef imha edildi.

Bir tarafta terörle mücadele sürerken diğer yandan da Diyarbakır Sur’da terör saldırılarının izleri silinmeye çalışılıyor… Sur’da hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Tarihi hanlar, kafeteryalar, restoranlar, çay ocakları bir bir açılmaya ve müşterilerine hizmet vermeye başladı.