Sığınmacılar İçin Yapılan Çalışmalar

25 Mart 2016 Cuma

Rus destekli Esed güçlerinin saldırıları sonrası Türkiye’ye sığınan Bayırbucak Türkmenleri için Hatay’da konteynır kent kuruluyor. Altyapı çalışmaları başladı. * Öte yandan İzmir Dikili’de de AB’den iade edilecek sığınmacılar için bir kabul merkezi kuruldu.

İş makineleri Suriye’de ateş altında kalan Bayırbucak Türkmenlerine, dev bir konteynır kent hazırlamak için çalışıyor.

Hatay’da Bayırbucak Türkmenleri İçin Konteynır Kent Kurulacak


Türkiye’ye sığınan 3500 Türkmen geçici olarak çadırkente yerleştirilmişti. Onların hayatlarına daha kolay devam edebilmeleri amacıyla Hatay’ın yayladağı ilçesinde konteynır kent kurulmaya başlandı. Altyapı çalışmaları yapılıyor. Daha sonra konteynırlar konulacak ve Türkmenler burayayerleştirilecek.

İzmir Dikili’de AB’den İade Edilecek Sığınmacılara Yönelik Kabul Merkezi Kuruldu

Bu arada, Avrupa Birliği’yle yapılan anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra Avrupa'ya geçen sığınmacılardan bir bölümü Türkiye’ye iade edilecek. Gönderilecek sığınmacılar için İzmir Dikili’de bir merkez kuruldu. "Bizim burada bir kabul merkezimiz yok izmire sevkediyoruz yine bunların barınma yeri İzmir veya başka bir yer olacaktır. Biz burada sadece kabul edip resmi işlemlerini yapacağız.Anlaşma gereği yapılacak düzenli ve hazırlıklı geçişlerle Ege Denizi'nde yaşanan dramatik görüntüler de son bulacak. Biz 5 Nisandan itibaren hazır hale geleceğiz Ankaradan göç idaresi genel müdürlüğünden bu hafta yetkililer gelecek onlara bir çalışma alanı tespit edeceğiz."