ABD'den BM'ye 'İsrail' Tavrı

22 Haziran 2018 Cuma

Aldığı Kudüs kararıyla Filistin’i savaş alanına çeviren ABD başkanı Donald Trump, tepki çekecek bir adım daha attı. Ülkesini, İsrail karşıtı kararlar aldığı gerekçesiyle, Birleşmiş Milletler 'İnsan Hakları Konseyi’nden' çekti. BM Genel Sekreteri Guterres ise Gazze’de savaş uyarısı yaptı. 

ABD, İsrail karşıtı kararlar alındığı için BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekildi

ABD Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinden çekildi. Gerekçe ise İsrail aleyhine kararlar. Kararı açıklayan ABD'nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley, BM insan hakları konseyi için "kronik bir İsrail düşmanlığı var” dedi ve konseyi reforme etme çabalarının engellendiğini iddia etti. ABD’nin dilediği gibi şekil veremediği konseyde geçen ay İsrail’in Gazze’de orantısız güç kullanımı ile ilgili araştırma önergesine sadece ABD ve Avustralya hayır oyu vermişti.

Guterres: Gazze savaşın eşiğine geldi, taraflar 2014’te varılan ateşkese uymalı

BM Genel Sekreteri Antonyo Guterres, ABD'nin bu kararına gösterilen gerekçelerin doğru olmadığını söyledi. “Çekilme kararından üzüldüm” dedi.  Guterres ayrıca Gazze’de, israil’in yükselttiği tansiyon için de savaş uyarısı yaptı. Güvenlik konseyine gönderdiği raporda, İsrail ordusunun  "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine katılan filistinlilere karşı gerçek mermi kullanmasının kendisini şok ettiğini belirttti. İsrail'in Uluslararası İnsan Hakları Kurallarına bağlı kalarak sivillerin korunmasından sorumlu olduğunu vurguladı. Antonyo guterres, taraflara olası bir savaşın önlenmesi için 2014'te varılan ateşkese uyma çağrısı yaptı.  

Filistinli Heysem ağzına isabet eden gaz bombasıyla yaralandı

Gazze sınırındaki "büyük dönüş yürüyüşü" gösterilerinde 130'dan fazla Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şehit oldu.14 binden fazla filistinli yaralandı. Yaralananlardan biri de Heysem Ebu Seble’ydi.

Han Yunus’ta geçen cuma günü düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından atılan gaz bombası ağzına isabet eden Heysem’in sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Çenesinin bir kısmı kırılan, dişlerinin tamamı dökülen, burnundan nefes alamayan ve konuşma güçlüğü çeken Ebu Seble'nin tedavi için tek umudu, Gazze'den çıkabilmek. 

Hamas’a ait olduğu iddia edilen 25 hedef bombalandı

İsrail işgal güçleri insanlık dışı uygulamalrına bir yenisini daha ekledi. Askerler, El_Halil kentinin Tel Rumeida Mahallesi’nde, arama yapma bahanesiyle filistinlilerin kıyafetlerini çıkarttırarak, yanı çıplak şekilde evlerine yolladı. İsrail Hava Kuvvetleri ise çeşitli bahanelerle Gazze’yi bombalamayı sürdürüyor. Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentinde Hamas'a ait olduğu iddia edilen 25 hedef bombalandı.