Amerika Diyanet Merkezi’ne Görkemli Açılış

5 Nisan 2016 Salı

ABD'nin başkenti Washington’a çok yakın bir mesafedeki Maryland eyaletinde kurulan Amerika Diyanet Merkezi’nin resmi açılışı geçtiğimiz haftasonu yapıldı. Her yönüyle Türk ve İslam kültürünün özelliklerini yansıtan ve dünyada islam karşıtlığına karşı önemli bir misyon üstelenecek olan merkezin açılışını cumhurbaşkanı Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Görmez gerçekleştirdi. 

ABD’nin İlk Türk İslam Merkezinin Açılışına Müslüman Toplumun İlgisi Büyüktü 

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ve ilk çift minareli camisi, birtürk kültür ve medeniyet merkezi olan Diyanet America of Center’ın resmi açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Amerika Diyanet Merkezi’nin açılışında kürsüye çıkan ilk isim Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu. Konuşmasında merkezin bulunduğu arazide daha önce bir konteynır mescit olduğunu ve ibadetlerin burada yapıldığını hatırlattı. Kurulan merkezin bundan sonra İslam karşıtlığını ortadan kaldıracak nitelikte bir mekan olacağını ifade etti;

"Bugün o konteynır mescidin yerinde, inanıyorum ki o konteynır mescitte kabetullahın şubelerinden bir tanesiydi ama zatı alinizin himayesinde rabbime hamdolsun o mescitin yerinde bugün bütün insanlığa insanlığın ufkunu karartan, medeniyetler çatışması tezlerini reddeden, her taşıyla, her nakşıyla islamofobik nefretleri ortadan kaldıran, her taşı konuşan bir vaiz olarak insanlara hitap eden böyle bir medeniyet merkezini burada oluşturmayı lütfettiği için tekrar yüce Rabbime hamd ediyorum."

Başkan Görmez, Muhammed isimli bir çocuğun müslüman karşıtlığı nedeniyle okulunda yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, Amerika’daki müslüman topluma çok önemli bir çağrıda bulundu;

Hiçbiriniz Başınızı Öne Eğerek Yaşamayınız, Çünkü Siz Müslümansınız

"Lütfen nerede yaşarsanız yaşayın hiçbiriniz başınızı öne eğerek yaşamayınız. Çünkü siz müslümansınız. Çünkü Muhammed ismi sadece emin sıfatını temsil eder, güveni, barışı, hakkı ve adaleti temsil eder. Hiç biriniz on binlerce kilometre ötelerde din adına, İslam adına yaralı bilinçlerin, cinayet şebekelerinin işlediği suçlardan dolayı eziklik hissetmeyin, çünkü hepimiz biliyoruz ki, o cinayetlerin hiç birisi Din-i Mübini İslam’dan, Resulü Ekrem Muhammed Mustafa’dan, kerim kitabımız Kur’an-ı Kerim’den kaynaklanmıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında, müslümanlara karşı önyargıları yıkma konusunda bu merkeze önemli görevler düştüğünü vurguladı;

"Merkezimizin mimari güzelliği elbette taktire şayandır. Ama bunun asıl önemli olan yanı ABD'deki müslüman kardeşlerime vereceği hizmettir, vereceği manevi huzurdur. Bu binalara hayat verecek, adeta ruh verecek olan sizlerin çalışmaları olacaktır. İslam'ın tüm insanlığı kucaklayan değerlerini, peygamberimizin sevgi ve merhamet mesajını buradan ABD'ye ve dünyaya duyurma konusunda, merkezimize önemli görevler düştüğüne inanıyorum.Dünyada ve ABD'de ne yazık ki, müslümanlara karşı hoşgörüsüzlüğün ve ön yargının yükselişte olduğu bir dönemden geçiyoruz. İşte onun için bu merkez büyük önem taşıyor."

Erdoğan 11 eylül saldırılarına atıfta bulunarak başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyaya seslendi;

Bir Avuç Teröristin Yaşattıklarının Faturası Tüm Müslümanlara Fatura Edilemez

"Her zaman ifade ediyorum, terörizmin dini, milliyeti, ırkı, kökeni kesinlikle yoktur. Terörist, insanlığa karşı işlediği suçlar sebebiyle bu sıfatı hak eden kişidir. 11 eylül'de bir avuç teröristin Amerika'ya yaşattığı acı ve dehşetin faturasının tüm müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez."

Cumhurbaşkanı müslümanlara da, “islama karşı nefret ve önyargıya karşı mücadele etmeliyiz” çağrısında bulundu; "Müslümanlar olarak dinimizi lekeleyen kişilerle ve gruplarla bıkmadan usanmadan mücadele etmeli, doğruları anlatarak onları ıslah etmeliyiz. İşte bu merkezi bu hassasiyetlerin temel taşı olarak görüyoruz. Farklı inançlara mensup amerikalılarla ortak düşmanımız olan nefret ve ön yargıya karşı birlikte mücadele etmeliyiz. İslam’ın almaktan çok vermeyi tavsiye eden, komşusu açken tok yatmayı yasaklayan öldürmeyi değil yaşatmayı emreden gerçek yüzünü ABD ile tüm uluslararası camiaya göstermeliyiz."

Konuşmaların ardından Amerika Diyanet Merkezi tekbirlerle ibadete açıldı.