Başkan Görmez’in İran Temasları

29 Aralık 2015 Salı

Geçtiğimiz pazar gününden bu yana İran’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ziyaretinin ikinci gününde Kum şehrindeki Uluslararası El Mustafa Üniversitesi’ni ziyaret etti.  Aralarında Türklerin de bulunduğu, yaklaşık yüz ülkeden yüksek öğrenim gören öğrenciyle sohbette bir araya gelen Görmez, ilim-amel ilişkisi üzerinde durdu, bizi içimize girdiğimiz girdaptan kurtaracak yegane yol ilim yoludur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, vahdet konferansına katılmak için gittiği İran'da, temaslarına devam ediyor. Başkan Görmez, bu kapsamda Kum şehrindeki Uluslararası El Mustafa Üniversitesini ziyaret etti. İmam Hümeyni Eğitim Merkezi'nde, aralarında Türklerin de bulunduğu, yüksek öğrenim gören yaklaşık yüz ülkeden öğrencilerle gerçekleştirilen söyleşide bir araya geldi.

Öğrencilerle Gerçekleştirdiği Sohbette Önemli Mesajlar Verdi Başkan Görmez;

"İlim tefsiri hadisi fıkhı birbirinden ayırmaz ilim aynı zamnada astronomiyi fiziği matematiği de birbirinden ayırmaz. Matematik ne kadar dini bir ilimse hadis de o kadar dini bir ilimdir. İlmi, dini ve gayrı dini diye ayırmak İslam medeniyeti içerisinde en büyük sorunlardan biri olmuştur. Halbuki bütün bunları birlikte öğrenmemiz lazım."

Başkan Görmez, Hamaney ve Subani ile görüştü

Görmez, buradaki sohbetin ardından ehli beyt mektebinin hayatta olan büyük ve seçkin alimlerinden Ayetullah Subani ile bir araya geldi. Bugün sabah saatlerinde ise İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme bir buçuk saat sürdü.