Bosna’nın Acısı Dinmiyor

19 Temmuz 2018 Perşembe
Bosna’nın Acısı Dinmiyor

Aradan uzun yıllar geçse de, Müslüman boşnak kardeşlerimizin acıları dinmiyor. Srebrenitsa, bu kez de sırplar tarafından kurşuna dizilerek katledilen 6 Boşnak genç için ağladı.

Sırplar tarafından kurşuna dizilen 6 Boşnak genç dualarla anıldı

Onyıllar geçti ama Srebrenitsa’nın acısı dinmiyor, yürekler kanıyor. 11 Temmuz’da 35 şehidin toplu mezarlarda bulunan cenazelerinin şehitliğe nakledilmesinin ardından, Bosna Savaşı'nda kurşuna dizilerek öldürülen Srebrenitsalı gençler için anma töreni düzenlendi. 1992-1995 yılları arasında, kana susayan sırp çeteler tarafından Saraybosna yakınındaki Trnovo'da ormanlık alandakatledilen Srebrenitsalı 6 Boşnak genç katliamın 23. Yılında unutulmadı. Kurbanların aileleri, katliamın yapıldığı yere çiçek bırakarak dua etti. 

"Akrepler" isimli sırp paramiliter birlik tarafından Trnovo'ya getirilen ve burada yere yatırılarak kurşuna dizilen Srebrenitsalıların en genci 16, en yaşlısı ise 35 yaşındaydı.

Vahşetin ardından sırp birliğinin komutanı Slobodan Medic 20 yıl, birliğin mensupları Pero Petrasevic 13 yıl, Aleksandar Medic de 5 yıl hapis cezası almıştı.