Hac Heyecanı Başladı

19 Temmuz 2018 Perşembe
Hac Heyecanı Başladı

Türkiye’den kutsal topraklara gidecek olan 80 bin hacı adayının bu kutlu ibadet için heyecanı zirvedeydi dün. İlk kafileler dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı. Ankara Esenboğa Havalimanında Diyanet İşleri Başkanlığınca bir uğurlama programı düzenlendi. 

80 bin hacı adayı Kabe’ye koşuyor… İlk kafileler dualarla uğurlandı

Hazırlıklar tamamlandı ve 80 bin türk hacı adayı için beklenen gün geldi. Adaylar, İslam'ın beş şartından biri olan hac farizasını yerine getirmek için heyecanla Kabe'ye koştu. Ankara Esenboğa Havalimanında ilk hac kafilesi için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uğurlama merasimi düzenlendi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı hacı adaylarına tavsiyelerde bulundu;

“Sizlerin daha iyi ibadet edebilmeniz için bu ibadeti en güzel şekilde yapmanız için rehber olarak görevlendirilen başta kafile başkanlarınıza ve din görevlisi arkadaşlarımıza mutlaka uymanız, onların size verecekleri talimatlar bilgiler sizden yapmanızı istediği şeyler muhakkak suretle sizin daha iyi bir hac yapmanız sağlıklı ve güvenli olarak bu ibadeti tamamlayıp ülkenize çoluk çocuğunuza kavuşmak içindir."

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl hac organizasyonu için 1088 personel görevlendirdi. Hacı adaylarına 353 kafile başkanı, 1705 din görevlisi ve 394 kadın irşat görevlisi de rehberlik edecek. Ayrıca hacı adaylarına sağlık hizmeti sunmak için doktor, hemşire ve hasta bakıcı gibi 491 sağlık personeli de eşlik edecek. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, hacı adaylarının ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm hizmetlerle ilgli hazırlıkların tamamlandığı belirtti.

Hacı adayları dualarla uğurlandı. Hacı adayları uçaklarına binmeden önce  aileleriyle,  dostlarıyla vedalaştı. Gözyaşları aktı, duygusal görüntüler yaşandı. 80 bin hacı adayı arasında 416 gazi ve şehit yakını da var. Onlara kuraya girmeden Hacca gitme imkanı tanındı.

Kutsal topraklara gidişler kafileler halinde 16 Ağustos’a kadar devam edecek. Dönüşler  ise 27 Ağustos’ta başlayacak