Bulgaristan’dan Diyanet’e Ziyaret

6 Mayıs 2015 Çarşamba

Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş, beraberindeki il müftüleriyle birlikte Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Konuklarından, Bulgaristan’daki Müslümanların dini yaşantısı hakkında bilgi alan Başkan Görmez, Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsünün bütün balkanlara hitap eden bir ilim yuvasına dönüştürülmesi çağrısında da bulundu.

 

 

 

 
İkili görüşmenin ardından Başkan Görmez, Bulgaristan'da görev yapan il müftüleriyle bir araya geldi; görev yaptıkları kentlerdeki Müslümanların durumu hakkında müftülerden bilgi aldı. Konuklarına hitap eden Başkan Görmez, Bulgaristan Müslümanlarının dini inançlarını yaşayabilme konusunda kaydettiği gelişmeyi hatırlattı: “12 sene önce bu kurumda göreve başladığımda size sıkıntı veren, bize azap veren müftülük seçimlerini hatırlıyorum. Böyle garip garip kavgalar. Camiler büyük oranda kapalıydı, müftülükler çok işlevsel değildi. Okullarımız yoktu ama şimdi hamdolsun hem okullarımız var, hem camilerimiz işlevsel.”
 
Başkan Görmez, görüşmede ülkedeki Roman Müslümanların durumunu da gündeme getirdi: “Gayri resmi rakamlara göre 1 milyona yakın Romanın yüzde sekseni gururla ‘Ben Müslümanım’ diyor. Ben Roman kardeşlerimizi İslam’ın yetimleri olarak tarif ediyorum. Bizim bu kardeşlerimize kalbimizi, gönlümüzü açarak iftiharla ‘Ben Müslümanım’ diyen kardeşlerimizin Müslümanlığı aynı zamanda bir kimlik olarak hayatlarına yansıtmalarına yardımcı olabilmemiz için elimizden gelen her türlü gayreti sarf etmeliyiz. Her birimizin projeleri olmalı, biz bu kardeşlerimizi kazanmalıyız, bunların çocuklarına ulaşmalıyız, evlerine gitmeliyiz, Kur’an-ı Kerim öğretmeliyiz.”
 
Başkan Görmez, Bulgaristan’dan gelen din gönüllülerine de bir çağrıda bulundu:“Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsünü gelin hep birlikte sadece Sofya’ya ve Bulgaristan’a değil, bütün Balkanlara hitap eden bir ilim yuvasın dönüştürelim. Ben o müessesenin bu şekilde eksik varlığından rahatsızım. Buradan döndükten sonra her birinizden istirhamım -camilerin son yıllarda işlevsel hale gelmesi çok sevindirici ama- yetim kalmış hiçbir cami olmamalı, hep birlikte bunları inşa etmeliyiz.”
 
Görüşmede Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş de halen yaşamakta oldukları sıkıntıları dile getirdi:“Hala kapalı kalmış, hizmet veremeyen camilerimiz var. Aşağı yukarı 230 camimiz kapalı duruyor, imam yok diye. Dolayısıyla herkesin daha çok çalışması lazım.Herkesin daha büyük bir hevesle bu hizmeti sürdürmesi gerekiyor.”