Cami Çalıştayı Tamamlandı

24 Mart 2017 Cuma

Camiler; toplumun bütün kesimlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanacak, şehirlerin merkezinden hayatın merkezine taşınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile akademisyenlerin ve mimarların katıldığı “Birinci Cami Planlama ve Tasarımı Çalıştayı” tamamlandı.

Görmez: “Kapı tokmağından kubbeye yazılacak yazıya kadar, minberin üzerindeki hattan halılarımızın desenine kadar ecdadımızın yaptığı gibi her unsurunu yeniden ele almak durumundayız.”

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadı, camiler bundan böyle hayatın merkezinde yer alacak.  Amaç; toplumun bütün kesimlerine hitap edebilen, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilen bir cami modeli oluşturmak. Yeni projeyle birlikte camiler çocuklara, kadınlara, gençlere, ihtiyarlara ve engelli vatandaşlara göre yeniden tasarlanacak.

Görmez: “Kapısından mihrabına kadar, ses sisteminden aydınlatma sistemine kadar, çocuklar için ayrılan mekândan kütüphanesine kadar her yönüyle düşünülmüş ve kuralları ortaya çıkmış bir çalışmaya bizim çok çok ihtiyacımız var.”

Proje kapsamında Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde birincisi düzenlenen cami planlama ve tasarımı çalıştayı sona erdi.

Akademisyen ve mimarların da yer adlığı çalıştayda, cami planlama ve tasarımı konusunda yaşanan sorunlar ele alındı.

Çalıştaydan çıkan kararlar doğrultusunda, cami planlama ve tasarımı konusunda mevzuat ve rehber kitap hazırlanacak. Yıl içerisinde iki farklı çalıştayın daha gerçekleştirilmesi planlanıyor.