Diyanet, Depolarını Basına Açtı

11 Mayıs 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kürtçe Kur’an-ı Kerim mealinin tek nüsha basıldığı iddiasını yalanladı. Başkanlık Kürtçe meallerin muhafaza edildiği deponun kapılarını basına açtı. Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr.Yüksel Salman, bu tür iddiaların başkanlığa yönelik son dönemde ortaya atılan spekülasyonların bir parçası olduğunu söyledi.

 

 

 

Diyanet, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Kürtçe Kur’an-ı Kerim mealinin tek nüsha halinde ve farklı bir yayınevi tarafından basıldığı iddiasına cevap verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, hem tercümesi hem de basımı tamamen başkanlığın emeği olan Kürtçe Kur’an-ı Kerim’in bulunduğu depoyu basına açtı. Salman Kürtçe meallerin basımının Nisan ayında tamamlandığının altını çizdi. Mealin hazırlık çalışmalarının 5 yıl önce başladığını belirten Salman, basım kararının da geçtiğimiz Ocak ayında alındığını bildirdi. Salman, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden üretilen spekülasyonlardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi:“Başkanlığımız üzerinden böyle bir konuda spekülasyon üretilmesi, başkanlığımızın yıpratılması son derece üzücüdür. 120 bin personeli olan ve 7 kıtada insanlığa hizmet üreten Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu tür spekülasyonlara alet edilmesinden son derece rahatsız olduğumuzu ben ifade etmek istiyorum.”
 
7 bin mealin çeşitli illere ücretsiz olarak dağıtıldığını dile getiren Salman, 3 bin mealin de halen depolarında bulunduğunu söyledi. Salman eserin tükenmesinin ardından talep olması halinde tekrar basılacağını da vurguladı.