Engelliler İçin Din Eğitimi Hizmetleri

22 Mart 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığının engellilerin dini eğitimi kapsamındaki çalışmaları ülke genelinde sürüyor. Özellikle bu alanda dini yayınların artması engellilere yeni imkanlar sağladı. Düzce’de işitme engelli, Amasya’da ise görme engelli vatandaşlar hem dini eğitim alıyor, hem de yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi öğreniyorlar.

İşitme ve Görme Engelli Vatandaşlar Kur’an-ı Kerim Öğreniyor

Gönül gözleriyle Kuran-ı Kerim öğreniyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seminerlerine katılarak Braılle Alfabesini öğrenen Kur’an kursu öğreticileri eğitim vermeye başladı.

Bu kapsamda aralık ayında Amasya’da görme engelliler için kurs açıldı. Kursa ilgi bir hayli yoğun… 17-60 yaş arasındaki 15 kursiyer, Braılle Alfabesi kullanılarak hazırlanan Elif-Ba ile Kuran-ı Kerimi okumayı öğreniyor.

Haftanın üç günü verilen eğitimler mayıs ayında tamamlanacak. O tarihe kadar görme engelli kursiyerlerin islami bilgilerini de genişletmesi planlanıyor. Düzce’de ise diyanet işleri başkanlığı’nın il müftülükleriyle sürdürdüğü çalışmada 15 işitme engelli kadına işaret diliyle Kuran’ı Kerim dersi veriliyor.