'İnsan Olmak, Engelsiz Bir Hayatı Hak Etmektir'

11 Mayıs 2015 Pazartesi

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez engelli derneklerine duygularını kaleme aldığı bir mektup gönderdi. Başkan Görmez “İnsan olmak engelsiz bir hayatı haketmektir” vurgusunda bulundu.

 

 

 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm engelli dernekleri, vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarının engelliler haftasını bir mektupla kutladı. Başkan Görmez mektubunda, “Varlığın sınavının da yokluk kadar ağır” olduğunu söyledi.
"İnancımıza göre bir insanın Allah katında değer kazanması, fiziksel özellikleriyle değil, gönül zenginliğiyle ve yapıp ettikleriyle mümkün olmaktadır. Sadece yoklukta olanlar, mahrum kalanlar imtihana katlanıyor sanılmamalıdır, varlığın sınavı da yokluk kadar ağırdır.” diyen Başkan Görmez her insanın değerli olduğunu vurguladı; “insan olmak engelsiz bir hayatı hak etmektir” dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mektubunda özetle şu görüşlere yer verdi: 
 
"Her insan bir özdeğer taşır ve bu değeri insan olarak yaratılmakla doğuştan kazanır. Onurludur, ihtiyaçlarını saygınlığına yaraşır biçimde giderme hakkına sahiptir. Her ne kadar desteğe ihtiyaç duysalar da bu, engelli kardeşlerimizin hayatı kucaklamalarına ve umuda bağlanmalarına engel değildir. Zira insan olmak, 'engelsiz' bir hayatı hak etmektir. Yüce Allah, bir engelliyi insan onuruyla bağdaşır biçimde muhatap almanın ne anlama geldiğini asırlar önce Peygamberimize ve onun aracılığıyla bize öğretmiştir."
 
Başkan Görmez, mektubunun yanında engellilere, Kur'an-ı Kerim ve meali ile Hz.Muhammed'in hayatını anlatan siyer kitabı da hediye etti.