İslamofobiye her taşıyla susarak yanıt verecek

31 Mart 2016 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Amerika Diyanet Merkezi’nin her bir taşının islamofobiye, nefrete susarak yanıt vereceğini belirterek “Burası ‘Bu güzellikleri üreten zihin şiddet üretmez’ diye haykıracak.” dedi.

Başkan Görmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Nisan Cumartesi günü resmi açılışı gerçekleştirilecek Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nin hikayesini AA muhabirine anlattı.

Bataklıktan Medeniyet Merkezine

Başkan Görmez, salı günü başkent Washington’a gelir gelmez ayağının tozuyla merkeze gittiğini ifade ederek ortaya çıkan eseri görünce şükür namazı kıldığını kaydetti.

Merkezin inşa edildiği yerin, aslında ziyaret ettiği 2008 yılında bir bataklık olduğu ve üzerinde prefabrik bir mescit bulunduğu bilgisini veren Başkan Görmez, o dönemde burada sadece bir cami değil aynı zamanda araştırma ve kültür merkezleriyle İslam’ın güzelliklerini yansıtacak bir medeniyet merkezi hayalini kurduklarını dile getirdi.

“İnsanın kurduğu bir hayalin yıllar sonra gerçekleştiğini görmenin ne büyük bir nimet olduğunu gördüm.” diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, merkezde çok sayıda kişinin emeği bulunduğunu belirtti.

Başkan Görmez, 2008 yılında projelerini takdim ettikleri dönemin Başbakanı Erdoğan’a ettiği öncülük ve her türlü desteği için müteşekkir olduklarını ifade etti.

“Mahalle halkının rızasını almak için referandum yapıldı”

Merkezin inşa sürecinde resmi izinlerin ve ruhsatların alınmasının karşılaştıkları zorlukların başında geldiği söyleyen Başkan Görmez, mahalle halkının olurunu almak için ayrıca referanduma gidildiğini anlattı. Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Resmi ruhsatların yanında bir referandumla burada oturan halkın rızasını almak gerekiyordu. Bu çevrede her dinden insanlar var, Hristiyan mezhebine ait kiliseler, Hindu mabedi, sinagog var. Her dinden insanların yaşadığı bölgede onları da ikna etmek gerekiyordu.”

Başkan Görmez, mahalle sakinlerine sundukları projenin sadece bir ibadethane açmaktan ziyade her karesinin güzellik taşıyan sanat eseri olduğunu anlatmaları durumunda insanların ikna edilebileceği inancıyla hareket ettiklerini belirterek “Hakikaten de öyle oldu. Toplumun kahir ekseriyeti büyük bir teveccüh gösterdi. Dünden beri buradayım. Görüyoruz ki her dinden insanın gelip burada kendi fıtratına ait güzelliği müşahede ettiğine şahit oluyoruz.” diye konuştu.

“İslamofobiye verilebilecek en güzel cevap”

Başkan Görmez, Amerika Diyanet Merkezi’nin kendine özgü bir felsefesi olacağına işaret ederek iki gün sonra gerçekleştirecekleri resmi açılışın başlığını da bu doğrultuda “Divine ground between us (Aramızdaki kutsal bağ)” olarak belirlediklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları kaydetti:

“Burada öncelikle doğru bilgi üreten, kültür, sanat üreten merkezlerimiz olacak. Buranın kendine özgü felsefesi, dili olacak. Yüce Rabbimiz bize bütün bu kainatı yaratmış ve emanet etmiştir. Bunu dikkate alan bir felsefe olacak. Burası hem sözüyle hem haliyle, her taşıyla her karesiyle insanlığa şunu haykıracak: ‘Bu güzellikleri üreten zihin şiddet üretmez. Bu zihin sadece güzellik üretir’. Yani islamofobiye verilebilecek en güzel cevap zannediyorum budur.

"Bu eser kalbinizdeki nefreti söküp atın diyecek. Bu medeniyet sadece iyilik üretir diyecek"  

Bu eser taşlarıyla susan vaiz olarak konuşacak. İslamofobiye, nefrete buranın her taşı susarak yanıt verecek. Diyecek ki ‘Kalbinizdeki nefreti söküp atın, ben öyle bir medeniyete mensubum, bu medeniyet sadece iyilik üretir, sadece güzellik üretir, bunun dışında kötülük üreten şeyler bu medeniyete ait değildir’.”

ABD’deki Müslüman liderlerle buluşarak yarın burada cuma namazını kılacaklarını, ertesi gün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışı gerçekleştireceğini belirten Başkan Görmez, “Herkesin bu kainatın, bütün insanlara bahşedilen büyük bir nimet olduğunu, bu nimeti bütün insanlık olarak birlikte paylaşmamız gerektiğini bu eserle bütün dünyaya ilan etmiş olacağız” dedi.