Nijeryalı Hattatları Türkiye Yetiştiriyor

13 Şubat 2019 Çarşamba

Nijerya’da Batı Afrika'nın ilk hat merkezi açıldı. Bu merkezde de Türkiye’nin katkıları var. Türkiye’de eğitimi gören hattat Yushaa Abdullah, ülkesinde genç hattatlar yetiştiriyor. Merkezin, hat malzemelerini Türkiye temin ediyor.

Türkiye’de eğitim alan Nijeryalı hocalar açtıkları merkezde öğrencilere eğitim veriyor

Türkiye gönül coğrafyasımızda yardım ve eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Bu görüntüler Batı Afrika'nın Kaduna eyaletinden. Türkiye’nin destekleriyle Batı Afrika'nın ilk hat merkezi olan ve Nijerya'da faaliyet gösteren Ircıca bölgesel hat merkezinde hattatlar yetişiyor.

Türkiye'de hat sanatı eğitimi alan Nijeryalı Hattat Yushaa Abdullah tarafından açılan hat sanatı merkezinde 20 öğrenci eğitim alıyor. Ülkelerinde hat sanatına destek olmadığı için ekonomik olarak zorluk yaşayan hattat adayları, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi ile Türkiye'nin destekleriyle hat malzemelerini temin ediyor ve çizimlerini yapabiliyor. 

Hat sanatına yeni başlayan öğrenciler de, maddi bir beklenti içine girmeden, gönül verdikleri hat sanatında, güzel eserler üretmek istiyorlar.