'Temel Dini Bilgiler' Dünya Dillerine Çevriliyor

7 Mayıs 2015 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından, Seyfettin Yazıcı’nın kaleme aldığı Temel Dini Bilgiler eseri yabancı dillere çevriliyor. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa ve Uzakdoğu dillerinde yayınlanan kitap, Balkan dillerine de çevrilerek bölgedeki Müslümanlara ulaştırıldı. Kitabın Arnavutça ve İngilizce çevirileri de tamamlandı.

 

 

 
Türkiye’de kırka yakın baskı yapan Seyfettin Yazıcı’nın Temel Dini Bilgiler kitabı, yabancı dillere de çevrilerek, çok sayıda insana ulaştırılıyor. İtikad, ibadet, ahlak ve siyer bölümlerinden oluşan kitap, yurtdışında en fazla rağbet gösterilen eserler arasında yer alıyor. Daha önce çeşitli Avrupa, Asya ve Uzakdoğu dillerine çevrilen Temel Dini Bilgiler eseri, son olarakİngilizce ve Arnavutçaya da çevrildi.
 
İslam’ın temel esaslarının anlatıldığı eserin kendi dillerine çevrilmesi, yurtdışında yaşayan Müslümanları memnun etti. Diyanet İşleri Başkanlığı Yabancı Dil ve Lehçelerde Yayınlar Daire Başkanvekili Yıldıray Kaplan eserin yayınlanmasının ardından Arnavutça konuşulan ülkelerdençok olumlu tepkiler ve yoğun talepler aldıklarını söyledi. Kazakça ve Azerice çevirilerin de tamamlandığını dile getiren Kaplan, temel İslami kaynakların daha fazla dile çevrilmesine ilişkin çalışmaların da sürdüğünü vurguladı.