Uluslararası Helal Gıda Konferansı

23 Aralık 2015 Çarşamba

Eskişehir'de "Uluslararası Helal Gıda Denetçiliği Konferansı" düzenlendi. Osmangazi Üniversitesin’in evsahipliği yaptığı konferansta tüketicilerin helal gıdaya yöneldiği buna bağlı olarak firmaların sertifika başvurusunda ciddi artış sağlandığı belirtildi. Konferansta çarpıcı konularından biri de tavukların kesim yöntemiydi. 

Türkiye'de Kesilen 3 Milyon Tavuğun 2 Milyonu Bizim İstediğimiz Kriterlere Göre Kesiliyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde "Uluslararası Helal Gıda Denetçiliği Konferansı" düzenlendi. Akademisyenler ve alanında uzman isimlerin katıldığı konferansa üniversite öğrencileri de katıldı. Konferansta helal olmayan gıdaların hangi yiyecek ve içeceklerde bulunduğu ve bunların insan vücuduna verdiği zararlar anlatıldı.

Öte yandan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de kesilen tavukların helal olup olmadığı tartışmalarına açıklık getirdi. "Türkiye'de kesilen 3 milyon tavuğun 2 milyonu bizim istediğimiz kriterlere göre kesiliyor. Hem el ile hem besmeleli hem de müslüman kasaplarla bu işi yapmaya çalışıyoruz" Büyüközer yaptığı açıklamada günümüzde bilinçli tüketicilerin helal gıdayı talep ettiğini belirtti;

"Bugün Türkiye’de süratli bir helale dönüş var. Bilen bilmeyen helal üretim yapmak için uğraşıyor."