Umrecilerin Hurma Alışverişi

5 Mart 2018 Pazartesi

Dünyanın dört bir yanından kutsal toprakları ziyaret eden umrecilerin, dönüş hazırlıkları sırasında uğradıkları mekanlardır hurma bahçeleri ve pazarları. Umreciler, oralarda hediyelik hurmalarını hazırlatıyorlar. Hurma bahçelerinin çoğunluğunu ise Türkler işletiyor.

Medine’de hurma pazarlarında çeşit çeşit ürünleri tadarak hediyelikler hazırlanıyor

Kutsal topraklara giden umreciler, önce Mekke’ye gidiyor. Oradaki ibadetlerini tamamladıktan sonra Medine’ye geçiyor. İslam’ın doğuş yıllarında zor günler geçiren müslümanlara ensar olan bu topraklarda umreciler hurma pazarları ve hurma bahçelerini de geziyor. “Hurmanın başkenti Medine de hurma bahçelerindeyiz buraya gelen umreciler sevdiklerini bu cennet meyvesinden alıp götürüyorlar.”

Medine’deki hurma bahçelerinin çoğunluğunu Türkler işletiyor. Bahçelerde “mebrum, acve, sugay, amber, hudri” gibi adlarla anılan hurma çeşitleri yer alıyor. Türk umrecilerin hurma tercihlerinin başında ise mebrum geliyor.

Medine’daki hurma pazarlarında her keseye uygun hurma bulmak mümkün. 15 riyalden başlayan hurma çeşitleri 100 riyale kadar çıkıyor. Yani Türk parasıyla da 15 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Türk hacıları dönüşte, kendileri ve yakınları için de hediyeliklerini hazırlıyor, hurma bahçelerinde.